Stres v práci, co ho způsobuje a jak se ho zbavit?

Životní styl

Na pracovní prostředí a jeho vliv na pracovní produktivnost, životní spokojenost i naše zdraví vznikají jedna studie za druhou. A všechny se shodují v tom, že pokud nám pracovní prostředí nevyhovuje, jsme ve stresu. A když si spočítáte, kolik hodin v práci tvoříme, pak je vám asi jasné, že stres v práci je opravdový problém.
citron v puse
Co nás stresuje
Stresory jsou různé a jsou hodně individuální. Každý z nás má stresory trochu jiné. Pro někoho to může být protivný kolega, pro jiného barva stěn, pro dalšího hluk v kanceláři. Velice stresující je třeba vykonávání práce, která člověka nebaví a dělá ji jen skrz peníze. Stres na každého z nás působí jinak, někdo dokáže své stresory ignorovat poměrně dlouho a zvládne pracovat, i navzdory nim. Jsou však lidé, kteří ve stresu nedokážou pracovat, a jejich produktivita klesá.
Co stres způsobuje
A co všechno může způsobit stres? Bolesti hlavy, koktání, třas, bolesti svalů, otupělost, pocení, červenání, sucho v ústech, častou nemocnost, vyrážky a ekzémy, zažívací potíže, bolest na hrudi, úzkosti, obavy, pocity viny, deprese, změny nálad, nespavost, špatnou koncentraci, zapomnětlivost, časté emoční výkyvy či třeba ztrátu sebekontroly. A kam to všechno může vést? Třeba až k syndromu vyhoření. Syndrom vyhoření je v podstatě takový konečný stav.
stres ze spěchu
Jak se stresu bránit
Snažte se odstranit stresory, co nejrychleji. Většina stresorů se dá vyřešit, nejhorší jsou však ty, které způsobují ostatní lidé. Lidská interakce je totiž v tomto případě jen těžko řešitelná. Dá se řešit přechodem do jiné kanceláře či na jiné oddělení. Pokud jste v práci ve stresu a stresory neodstranit nedají, pak se netrapte a z práce prostě odejděte. Vždycky si můžete najít práci jinde a můžete být mnohem více v klidu. Stres může přispět i k naší dřívější smrti, což vám za to určitě nestojí.