Zahradní nábytek za hubičku

Nákupy


Ačkoliv je na trhu nepřeberné množství zahradního nábytku, jeho cena obvykle neodpovídá kvalitě materiálu či provedení. Těmto komplikacím se můžeme lehce vyhnout, jestliže si vyrobíme zahradní nábytek sami.

Výběr materiálu

Základním požadavkem pro výrobu nábytku budou dřevěné palety. Ty, se dají za pár korun koupit v bazarech, skladech či specializovaných online obchodech, které se výrobou palet zabývají. Pokud se rozhodnete pro koupi starší palety, bude nutné ji nejprve očistit a zbrousit. Vybíráme převážně masivní, nejlépe euro palety, které dodají nábytku stabilitu, a s materiálem se nám bude snáze pracovat.

Další zpracování

Nejprve každou paletu očistíme od případného prachu, pavučin či jiných nečistot. Pokud budeme potřebovat pouze část palety, můžeme jí zkrátit na požadovanou velikost již na začátku. Broušení provádíme brusným kotoučem či brusným papírem. Dřevo by mělo být hladké pro zamezení poranění a jednoduší práci s natíráním. Nyní je zapotřebí celou paletu natřít vámi zvolenou barvou. Kupujte pouze barvu, určenou na dřevo. Nehledě na to, jakou barvu zvolíte, nátěr provádějte vždy dvakrát s pauzou mezi natíráním, aby mohla první vrstva zcela zaschnout. Nátěr je možný aplikovat až po konečné výrobě, ovšem je pravděpodobné, že se vám nepodaří zcela natřít všechny části souměrně.

natírání palet

Výroba nábytku

nábytek z palet

Jestliže máte palety zpracované, je jenom na vás pro jakou výrobu nábytku se rozhodnete. Z dřevěných palet lze vytvořit oplocení, truhlíky pro květiny či bylinky, prostorný stůl, židle, pohodlná křesla, manželskou postel či dlouhou pohovku. Inspirovat se můžete v knihách, v časopisech či na internetu, kde je velké množství návodů a tipů a rozhodně tam naleznete váš vysněný nábytek i vy. Nezapomeňte ani na polštáře, deky či matrace, které vašemu nábytku dodají pohodlnost a šmrnc.