Interiérové osvětlení vybírejte s rozmyslem

Byt

Interiér bez osvětlení si lze jen těžko představit. Osvětlení bychom měli vybírat s rozmyslem, protože pod lampičkami a lustry trávíme podstatné množství času. Každé světlo má jinou barvu a intenzitu, a také na nás každé jinak působí. Dokáže v nás vyvolat různé pocity, dojmy, nálady a určuje ráz místnosti. Podle toho bychom také měli lampičky a lustry vybírat. Ne všechny se hodí do stejné místnosti, každá potřebuje jiný druh osvětlení.
stolní lampa
V kuchyni při vaření a stolování bychom měli používat světlo, které nám dostatečně osvítí pracovní plochu. Nad kuchyňskou linkou oceníme bodovky nebo zářivky, které nám dostatek světla určitě poskytnou. Ideální je umístění pod horními kuchyňskými skříňkami. Nad jídelním stolem by měl viset samostatný stahovací nebo závěsný lustr. Naopak zářivkové světlo by nad jídelním stolem působilo rušivě. Velmi důležité je osvětlení předsíně, už kvůli naší bezpečnosti. Oblíbená jsou bodová svítidla s možností nasměrování na různé strany. Máte-li v předsíni zrcadlo, mělo by být osvětleno samostatně. Nejvíce užívanou místností bývá obývací pokoj. Tady si s jedním centrálním osvětlením určitě nevystačíme. V místnosti bychom si měli opatřit více svítidel s různými druhy intenzity světla. V koutku, kde si čteme nebo relaxujeme, oceníme světlo tlumené, stejně jako při sledování televize.
interiérové osvětlení
Pro tyto případy si vyberte stojací lampu. Osvětlení můžete zvolit i v jiných než tradiční barvách. Zelené, modré nebo červené světlo naprosto změní celkový ráz místnosti. Chcete-li přizpůsobit lampu stylu vašeho bydlení, je to jednoduché. V nabídce obchodů naleznete nejrůznější dekory. Některé zajímavé kousky se mohou stát i stěžejním a originálním doplňkem. Při výběru nezapomínejte, že světlé stěny světlo odráží a tmavé naopak pohlcují. U nákupu žárovek sáhněte po těch úsporných.