21.století ve vašich domácnostech

Elektro

To, že existuje robotický vysavač, který za vás uklidí během toho, kdy nejste doma víme asi všichni. Elektronika se stala jedním z hlavních hybatelů dnešního světa. Stále se vymýšlí nové, chytré telefony, počítače, televize nebo auta. Na trhu je ale mimo tohoto, dnes již klasického zboží, i spoustu jiných vychytávek určené pro milovníky moderní doby.Alexa byla vyvinuta Amazonem
Například sehnat dnes světlo ovládané hlasem, nebo tlesknutím, už není vůbec náročné. Mluvíme o tzv. chytrém světle. Potřebujete navodit romantickou atmosféru nebo naopak světlo zesílit? Nemusíte ani vstát z gauče. Stačí to prostě zahlásit. Stejně tak si můžete pořídit speciální žárovku na tlesknutí. Jedno tlesknutí a světlo se rozsvítí, dvě tlesknutí a světlo zhasne.
Pro větší fajnšmekry tu máme Alexu. S takovou vychytávkou přišel Amazon. Jedná se o tzv. chytrý reproduktor, který bude vaším parťákem. Jedná se totiž o umělou inteligenci, který plní vaše rozkazy. Můžete ji totiž ovládat pomocí hlasu. Alexa dokonce dokáže na jednoduché rozkazy odpovídat. Například vám řekne jaké je počasí, kolik je hodin, jak máte naplánované schůzky nebo rozvrh dne.Je založena na umělé inteligenci

Pokecejte s Alexou

Protože je nepřetržitě připojená k wi-fi, dokáže vám zodpovědět dokonce i dotazy dohledatelné na wikipedii, vysvětlit cizí pojem, informovat o aktuálním zpravodajství nebo vás pobavit vtipem. Bohužel tohle vše zvládá jen v pár jazycích. Čeština je zatím v nedohlednu.
Alexu můžete také propojit s dalšími spotřebiči. Třeba zrovna s chytrým světlem o kterém jsme již mluvili. Nebo si můžete pořídit tzv. chytré zásuvky ovládané přes Wi-Fi, Bluetooth nebo dokonce mobilní sítě GSM.  Ty vám umožní vypnout a zapnout zapojené zařízení na dálku a to většinou pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo webového prohlížeče.
To je jen zlomek toho, co dnešní doba nabízí. Šéf vývoje Alexy stále přemýšlí, jak by ji mohl ještě více vylepšit. Dokonce si pohrává s myšlenkou, že by mohla mít robotické tělo. Uvidíme co budoucnost přinese.