Kde se nejčastěji používají zatemňovací rolety den a noc

Nákupy

Každá budova, ať už velká či malá, má okna. Je to nejen proto, aby lidé měli výhled ven, nýbrž i z bezpečnostních důvodů. Mohou jednak sloužit jako úniková cesta, a zároveň se přes ně může měnit vzduch. To oceníme zejména v místnostech, kde se zdržuje mnoho lidí, jako jsou například školní třídy.

Avšak ne vždy je žádoucí, abychom měli dokonalý výhled ven. Může k tomu být několik důvodů. Například můžeme chtít zabránit vstupu slunečním paprskům v horkém letním dni, nebo nechceme, aby do dané místnosti někdo zvenčí viděl, případně nechceme, aby se lidé rozptylovali pohledem ven.

rolety2

Ať už je však důvod jakýkoliv, prakticky v každém okně najdeme něco, čím jej můžeme zastínit. Obvyklé jsou v domácnostech nejrůznější záclony a závěsy, avšak rozhodně to není jediný možný způsob.

Dalším oblíbeným prostředkem jsou mimo jiné zatemňovací rolety den a noc. Ty mají tu výhodu, že je možné použít je jak ve dne, kdy blokují jak výhled ven, tak pohled dovnitř, tak i v noci, kdy zabraňují venkovním ostrým světlům například z automobilů, aby vnikalo dovnitř a oslňovalo lidi.

Tyto rolety nejčastěji najdeme ve větších obchodech. To má samozřejmě svůj důvod, a ten souvisí s tím, že obchodníci chtějí co nejvíce vydělat. Jak jim v tom zatemnění oken pomůže?

obchod1

Odpověď je jednoduchá: díky tomu ztratí zákazník přehled o čase. Nevidí totiž pohyb slunce, podle nějž se tělo automaticky orientuje, ani případné svítání či stmívání. Výsledkem je, že uvnitř stráví delší dobu, než by bylo obvyklé. A čím déle stráví prohlížením zboží, tím je pravděpodobnější, že si něco koupí.

Stačí si jen uvědomit, když přijdete prakticky do jakéhokoliv většího obchodu, jak pečlivě jsou všechna okna zatemněna. A toto je ten důvod.

Ovšem proč se používají rolety, a ne záclony? Jednoduše proto, že nejsou tak výrazné. Přece nechceme, aby pozornost zákazníků byla na něčem jiném, než na zboží, ne?