Jak se zbavit zvířecích blech: nejlepší domácí metody

Pokud se váš mazlíček hodně škrábe, je to indikátor infekce blechami. Nejbezpečnějším identifikátorem jsou však bleší výkaly. Pokud můžete vybírat malá, černá zrna z kožešiny vašeho milovaného čtyřnohého přítele, je pravděpodobně zamořen těmito malými parazity. Zejména u zvířat s krátkou srstí pak můžete zpozorovat živé blechy.

zablešený pes

Příčiny výskytu blech

●     Především jsou to domácí zvířata, jako jsou kočky a psi, která přitahují malý hmyz. Pravidelně kontrolujte své mazlíčky, abyste předčasně odhalili zamoření.

●     Blechy v domácnosti jsou nejčastější v kobercích, oděvech a skříních. Kromě silného svědění, nejsou zdraví škodlivé. Potenciálním nebezpečím se předpokládá pouze to, že blechy mohou přenášet tasemnice, které pak hnízdí ve střevě.

●     Ostatní zvířata, jako jsou kuřata nebo holubi, se mohou také v zásadě stát hostiteli blech. Avšak tyto druhy jsou pro lidi malé a vůbec ne nebezpečné.

●     Čím je tepleji, tím rychleji se mohou vyvinout larvy blech. Proto jsou blechy zvláště aktivní v letních měsících.
zablešená kočka

Boj s blechami: velký úklid

Tím, že udržujete svůj domov pravidelně čistý, můžete již předcházet výskytu blech. Uklízejte svou domácnost a důkladně vyčistěte dům v pravidelných intervalech. Také byste měli pravidelně vytírat podlahu.

Ale především, pokud už jste blechy u vás doma zaznamenali, měli byste svůj byt důkladně vyčistit. Vyčistěte všechny plochy ekologickým čisticím prostředkem. Vyčistěte všechny rohy a praskliny a poté vyčistěte sáček vysavače mimo váš byt.

Abyste zabránili napadení blechami, můžete do čistící vody přidávat také několik kapek esenciálního oleje, například rozmarýnového oleje. Ale účinky oleje trvají jen několik dní.

Chraňte zvířata před blechami

Z máty si můžete vyrobit obojek pro svého mazlíčka – nejlépe čerstvý z vlastní zahrady. Nakrájejte mátu a pak ji zabalte do bavlněné látky, kterou obalíte kolem krku svého mazlíčka. Ale jakmile budou napadeni, měli byste jejich srst důkladně vyčesat několikrát denně (mimo byt) a postříkat je vlastnoručně vyrobeným anti-bleším sprejem.

Domácí sprej na blechy

Pro ekologický anti-bleší sprej potřebujete 1 citron, čerstvý rozmarýn a pelargonový olej:

  1. Rozkrojte citron a oloupejte na malé kousky a umístěte do hrnce.
  2. Přidejte asi hrst rozmarýnu a asi litr vody.
  3. Nechte směs vařit asi 15 minut.
  4. Nechte směs působit přes noc.
  5. Pak přidejte deset kapek pelargonového oleje.

Naplňte směs sítem do sprejové nádoby. Využijte to pro stříkání svých mazlíčků, stejně jako na nábytek, oblečení a místa, kde se blechy mohou skrývat.