Jak a kdy si pořídit vlastní bydlení?

Ekonomika

Správný partner

Ano. Co si budeme namlouvat, normální člověk nemá sám moc šancí dosáhnout na hypotéku. Proto si většinou berou hypotéku dva – partneři nebo manželé. Ovšem taková hypotéka je obrovský závazek. Když dáváte slib na radnici, podepíšete se na dobu neurčitou, sice doufáte, že to bude navěky, ale může to být klidně na rok nebo dva. U hypotéky je to roků dvacet či třicet, což si nikdo z nás neumí představit, protože nevíme, co bude zítra, za měsíc za rok, natož potom za dvacet let. Větší závazek než hypotéka už je snad jen miminko. Pokud jste si opravdu jistí, že váš partner je ten pravý a když se náhodou za několik let nepohodnete, dokážete se i přesto domluvit, co uděláte se společným domem, jděte do toho. Pokud jste spolu déle než tři roky, pravděpodobně už počáteční zamilovanost odezněla, růžové brýle jsou sundány a vy už znáte špatné vlastnosti partnera. Už by vás neměl ničím překvapit, především pokud spolu bydlíte.

pertneri_navzdy

Takže jestli jste si jistí, že to spolu zvládnete, nemusíte se bát. Pokud ovšem komunikace mezi vámi vázne, nemáte alespoň částečný přehled o financích partnera, zvažte všechna pro a proti. Není přece nutné zadlužit se jenom kvůli tomu, abyste měli dům se zahradou.

Pozor na dluhy

Pokud nezapomínáte hradit včas vaše závazky v podobě vyúčtování za telefon, internetu či půjček, nemusíte se bát. Každá banka si nechá poslat výpis z registru dlužníků, a pokud ho máte čistý a splníte další podmínky, hypotéku dostanete. Ovšem pokud vám tam visí nějaký rest, máte na několik měsíců smůlu.

rozpocet_financi

Zpravidla to bývá šest až deset měsíců bez jediné upomínky. Jestli na hypotéku spěcháte, můžete zkusit nebankovní hypotéku.

Byt či dům

A když víte, že hypotéku dostanete a rozhodujete se, jestli pořídit byt či dům, mám pro vás pár tipů. Pokud jste zvyklí na komfort města, tedy návštěvy kin, restaurací, nákupních center a doma trávíte pouze večery a někdy ani to ne, hodí se pro vás spíše byt. Kolem domu je chtě nechtě hodně práce, která vám zabere čas, který byste možná raději trávili s přáteli v hospůdce. Pokud máte raději klid, přírodu a nevadí vám, že na větší nákup dojedete jednou za týden autem, vyberte si dům. Odměnou vám budou večery strávené třeba u grilu na zahradě.